301
1039287

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Blåbär, ljus", gobelängteknik, ca 381,5 x 202,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 149.

En "Bär"-matta finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.