303
1016398

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Tånga, ljus, blå, grå", gobelängteknik, ca 302 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). "Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 11; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 154-155.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

84. Rolex, Datejust, Turn-O-Graph, "Diamond Dial", ca 1985.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
50 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK