1016398

303. BARBRO NILSSON, MATTA, "Tånga, ljus, blå, grå", gobelängteknik, ca 302 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). "Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK / 4 713 - 6 598 EUR
Klubbat pris
110 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 11; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 154-155.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto