Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
304
1029266

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 228 x 169,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade eller slitna fransar.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 11; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 154-155.