Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
311
1032662

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
20 000 SEK
1 940 EUR
2 220 USD
Klubbat pris
14 100 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Blå taggen", rölakan, ca 249,5 x 177,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1924.
Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Fransarna med något slitage.

Formgivare