Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
312
1017942

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Rutmattan med blått", rölakan, ca 297 x 217,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Formgivare