1045535

321. BARBRO NILSSON, MATTA, "Salerno grå med enkel bård", rölakan, ca 245 x 170,5 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK / 5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto