322
1001468

Alice Lund

(Sverige, 1900-1992)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Alice Lund
(Sverige, 1900-1992)

MATTA, rölakan, ca 507,5 x 305 cm, komponerad av Alice Lund.

Komponerad efter 1948. Rut- och randmönster i olika benvita, blå, bruna, grå och gula nyanser. Smala bårder.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Proveniens

Bergsingenjör Håkan Abenius blev chef för Falu Gruva 1939 och var 1948-66 bruksdisponent (Koncern VD) för Stora Kopparbergs Bergsslag AB. Han och hustrun Lisa var mycket förtjusta i Alice Lund och förvärvade från 1948 flera verk av henne till Disponentbostaden i Falun. I matsalen placerades en rölakanmatta 530 inkl. fransar x 3 meter. I mattans ena hörn står HAL ( för Håkan Abenius Lisa).
Mattan ärvdes av deras dotter Karin Spångberg och placerades 1983 i hennes och makens hem i Båstad liksom två ytterligare Alice Lund mattor.

En av de ”ytterligare” mattorna en reliefflossa 251,5x 254,5 cm komponerad omkring 1948 som såldes på Bukowskis moderna + contemporary & design, auktion 27-30 oktober 2009, # 861.
Den tredje mattan en mossgrön oval Flossamatta 270 x 150 finns kvar i familjen.