321
1045535

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

BARBRO NILSSON, MATTA, "Salerno grå med enkel bård", rölakan, ca 245 x 170,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

124. Alexander H Damsbo & Henrik Ingemann Nielsen, fåtölj/bord, "HC- Andersen Chair", ed. 3/49, Källemo, efter 2005.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK