Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
324
1004985

Carl Dangel

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Carl Dangel
(Sverige)

MATTA, rölakan, ca 262 x 172,5 cm, signerad CD (Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt.

Randmönstrad blåmelerad botten med polykroma stiliserade blommor och blad. Bred ljusmelerad huvudbård med mönster som ovan.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidor och fransar med något slitage.