324
1004985

Carl Dangel

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Carl Dangel
(Sverige)

MATTA, rölakan, ca 262 x 172,5 cm, signerad CD (Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt.

Randmönstrad blåmelerad botten med polykroma stiliserade blommor och blad. Bred ljusmelerad huvudbård med mönster som ovan.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidor och fransar med något slitage.