328
1000965

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Rosita, blå", rölakan, ca 249,5 x 180,5 cm, signerad AB MMF V MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter). Komponerad 1959. På 1970-talet tillverkades några av AB MMF:s mattor i Vasa, Finland.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. En långsida med smärre trampveck och skador, fransar saknas.