Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
329
1024450

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Fasad blå", rölakan, ca 305 x 190 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1963.

Något slitage och smutsig, fläckar. Några fransar något skadade.