Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
330
1042534

Agda Österberg

(Sverige, 1891-1987)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Agda Österberg
(Sverige, 1891-1987)

MATTA, rölakan, ca 230 x 156 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG, Sverige omkring 1960.

Polykrom modernistisk komposition.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.

"Tre Bäckar visar" i Skövde konsthall 1960.

AGDA ÖSTERBERG EN LIVSVANDRING I FÄRG 1891-1987, sid 98-101.