MATTA, "Sina", rölakan, ca 241,5 x 170,5 cm, signerad AB MMF MW (AB Märta Måås-Fjetterström, Mai Wellner).
Komponerad 1974. Detta exemplar är det andra av två som gjorts med denna design.
Något slitage, smutsig, fläckar. Skadade fransar, de flesta saknas.