333
990018

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

GALLERIMATTA, "Gångerolf", rölakan, ca 264 x 81,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1999. Vävd av konstvävaren Ann-Sofi Yngvesson. Certifikat från MMF AB 14 februari 2000 medföljer. "Gångerolf" är en variant av "Fasad". Tillverkad utan fransar. (Unik).

Något slitage och smutsig, smärre fläckar.