1026852

343. WALDEMAR LORENTZON, Stadsbild.

Signerad Lorentz och daterad -22. Duk 46 x 48 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Förmodligen skänkt av konstnären till konstnärskollegorna Erik och Axel Olson, därefter i gåva till deras bror Ernst.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/7 540 - 9 425 EUR
Klubbat pris
160 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Waldemar Lorentzon var den förste av de tre kusinerna (Erik och Axel Olson) som fick göra en konstresa till kontinenten. I ett brev till Egon Östlund skriver han i februari 1922 från München:

"Här i München hade jag turen att på Caspari (ett galleri) få se Kokoschka. Det pågår en hel utställning av honom för närvarande... Här fann jag konst, lidelsefull och frigjord konst... Det rörde sig som glöder i aska, det blixtrade till och brann, flammande förtärande ur dessa bilder. Det var modern konst...." Viveca Bosson "Halmstad - Berlin - Paris", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, sid 24.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto