1044202

344. ERIK OLSON, "Utryckning".

Signerad EON och daterad -19 a tergo. Papp-pannå ca 43 x 32 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Bukowski Auktioner, Vårens Moderna auktion 1996, kat. nr 95.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 770 - 4 713 EUR
Klubbat pris
70 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Utförd augusti 1919. I juli 1919 sammanfördes bröderna Olson med GAN genom Egon Östlund. Särskilt Erik upplevde mötet intensivt och skrev: "Jag blev gripen av den skönhet som slog emot mig från denne målares dukar". Så starkt kände han att han började måla helt i GAN:s anda och t.o.m. signerade målningarna på ett likartat sätt med tre bokstäver.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto