1045607

381. LUCIO FONTANA, Concetto spaziale (Buvard 6 trous).

Ristad signatur. Akvarell och sex snitt på papper 58 x 48 cm. Verket kommer att presenteras för Fondazione Lucio Fontana i slutet av juni 2018 för registrering i catalogue raisonné.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Mathias Fels & Cie, Paris.
Troligen inköpt på Galerie Leger, Malmö.
Svensk privatsamling.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK / 18 850 - 23 563 EUR
Klubbat pris
340 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Verket kommer att presenteras för Fondazione Lucio Fontana i slutet av juni 2018 för registrering i catalogue raisonné.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto