1002760

382. FERNANDO BOTERO, "Femme et son étole".

Signerad Botero. Blyerts på papper ca 39,5 x 32 cm. Certifikat utfärdat 1986 av Francis Briest, Commissaire-Priseur, Paris, medföljer.

Ett speciellt tack till Galerie Hopkins, Paris, för deras hjälp med kontakt med konstnären själv och bekräftelse av äktheten.

Följerätt
Nej
Proveniens

Auktionshuset Francis Briest, Paris, 18 mars, 1986.
Privat samling.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK/18 850 - 23 563 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Botero föddes i Medellin, Columbia och började ställa ut sina verk redan 1948. På 50-talet reste han i Europa och blev starkt påverkad av renässansen och barockens mästare. I hans verk kan man se referenser till kända verk av Velázquez, Picasso och Goya men också till Colombiansk konstnärstradition. Botero kom att utveckla en helt egen stil, en nytolkning av barocken och manierismen manifesterad i förhållandet mellan form och volym. I teckningar, målningar och skulpturer av människor och djur av överdrivna proportioner förmedlar han sitt budskap av satir, karikatyr eller politisk kommentar.

I framställningar av det samtida Latinamerika behandlar Botero fattigdomens och våldets Colombia men han porträtterar också uppblåsta politiker, presidenter, ”first ladies” och regeringstjänstemän. Boteros teckningar och skisser har inte blivit lika uppmärksammade som hans intensiva och färgstarka måleri. De tecknade porträtten, ofta förlagor till målningarna, är i jämförelse subtilt utförda, och förmedlar en ärlig och kontemplativ känsla av närhet till subjektet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto