40
1025074

Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

servis, 104 delar, porslin, "Tulpan", Rörstrand, i produktion 1902(08)-1915.

Porslin, polykrom reliefdekor av tulpaner. Bestående av 1 rund terrin med lock och fat (längd 31 cm inkl hänklar), 1 såssnipa, 1 oval skål, (längd 24 cm), 1 runt serveringsfat (diam 33,5 cm), 2+2+1+2+1 ovalt serveringsfat (längd 22,5, 27,5, 32,5, 38 och 43 cm), 17 djupa tallrikar (diam 26 cm, en med liten fotringsnagg), 23 mattarikar (diam 26 cm, en med undersides kantnagg, en med undersides glasyrspricka), 21+7 assietter (diam 18 och 16,2 cm, några obetydliga nagg), 20 desserttallrikar (diam 21 cm, en med större nagg) samt 4 djupa desserttallrikar (diam 20,5 cm). Stämplade Rörstrand samt inpressande modellnummer.

Modellen visade på Stockholmsutställningen 1897.

Formgivare