1025074

40. ALF WALLANDER, servis, 104 delar, porslin, "Tulpan", Rörstrand, i produktion 1902(08)-1915.

Porslin, polykrom reliefdekor av tulpaner. Bestående av 1 rund terrin med lock och fat (längd 31 cm inkl hänklar), 1 såssnipa, 1 oval skål, (längd 24 cm), 1 runt serveringsfat (diam 33,5 cm), 2+2+1+2+1 ovalt serveringsfat (längd 22,5, 27,5, 32,5, 38 och 43 cm), 17 djupa tallrikar (diam 26 cm, en med liten fotringsnagg), 23 mattarikar (diam 26 cm, en med undersides kantnagg, en med undersides glasyrspricka), 21+7 assietter (diam 18 och 16,2 cm, några obetydliga nagg), 20 desserttallrikar (diam 21 cm, en med större nagg) samt 4 djupa desserttallrikar (diam 20,5 cm). Stämplade Rörstrand samt inpressande modellnummer.

Följerätt
Nej
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 356 - 2 827 EUR
Klubbat pris
44 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen visade på Stockholmsutställningen 1897.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto