41
1023649
Wilhelm Kåge
(1889-1960)

vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.

Vitt carraragods, delvis bemålad i svart, förskjutna halva vaser, stämplad märkning GUSTAVSBERG SURREA KÅGE i grått, inpressat S. Höjd 24 cm

Fotnagg.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 885 - 2 356 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Övrigt

Surrea visades för första gången på Nordiska Kompaniets utställning "Idyll och panik i brännugnen" 1940. Kåge var då trött på de traditionella formerna, och enligt journalisten Gustaf Näsström hade han förvandlats till en "Picasso vid drejskivan". Surrea gjordes som delade vaser, helvita, bemålade eller med en modellerad kvist. Produktionen var mycket begränsad eftersom de var mycket komplicerade att tillverka; det var svårt att foga samman delarna utan att få bränningssprickor.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31