Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
420
1032580

Gunnar Löberg

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Gunnar Löberg
(Sverige, 1893-1950)

"Formmotiv I".

Signerad G. Löberg och daterad 1925 a tergo. Duk 41,5 x 33 cm.

Konstnärshuset, Stockholm, 24 april - 25 maj, 1927, kat. nr. 28, avbildad i färg i utställningskatalogen.
Konstnärshuset, Stockholm, Minnesutställning, 25 april – 13 maj, 1953, kat. nr.7.
Riksutställningar, "134. Mot strömmen", 1970, kat. nr 5.
Eskilstuna Konstmuseum, ”Målningar från tre decennier”, 12 oktober - 9 november, 1980, kat. nr. 6.

Bengt V. Wall, "Gunnar Löberg - Det förbisedda geniet", 1952, avbildad i färg plansch 2. Boken inkluderad i försäljningen.