422
1025093

Jules Schyl

(Sverige, 1893-1977)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 420 - 1 900 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Jules Schyl
(Sverige, 1893-1977)

Kubistiskt stilleben.

Signerad Schyl. Duk 66 x 56 cm.

Jules Schyl var en av de viktiga pionjärerna som banade vägen för den omvälvande modernismen i början av föregående århundradet. Under tjugotalet i Paris umgicks Jules Schyl med konstnärer som GAN, Wiven Nilsson samt Erik och Axel Olsson (Halmstadgruppen). Det moderna uppbrottet från traditionerna kom att bli bestående under Jules Schyls långa konstnärsliv.

Konstnär

Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.