Madeleine Pyk – en samling F769
473
1045750

Edward Saidi Tingatinga

(Tanzania, 1937-1972)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 750 - 5 700 EUR
5 450 - 6 540 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Edward Saidi Tingatinga
(Tanzania, 1937-1972)

Utan titel

Signerad E.S. Tingatinga. Pannå 61 x 61 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären i Dar es-Salaam någon gång 1968-1971.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Edward Saidi Tingatinga, född 1937 i Tanzania, var upphovsmannen till den naiva konstriktning som senare blivit känd just som "Tingatinga". 1968 började Tingatinga måla med cykellack på masonit med motiv ofta föreställande djur och figurer. Cykellacken som han kunde få från fabriker som fått färg över användes för dess klara färgers skull med skarpa kontraster. På grund av den långa torktiden målades först bakgrunden och sedan, när färgen torkat, figurerna.

Runt år 1970 började skandinaver få kännedom om Tingatingas målningar och föreningen Tan-Nordic Association hjälpte honom att vara med och ställa ut vid ett galleri i Dar es-Salaam mellan den 18 juni och 1 juli 1971, den första utställningen med bara tanzaniska konstnärer. Tingatingas målningar rönte stora framgångar hos publiken.

1972 sköts tragiskt nog Tingatinga till döds av polisen när han vistades på förbjuden mark. Dock levde hans konst vidare hos hans fem lärlingar, Adeusi Mandu Mmatambwe, Abdallah Ajaba, John Linda Amba, Simon G. Mpata och Kaspar Henrick Tedo som startade "Tingatinga School of Painting".