474
966641
Walasse Ting
(1929-2010)

Olympia

Stämpelsignerad. Akryl på papper lagd på duk 95 x 180 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

18 850 - 23 563 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK
Proveniens

Christie's Hong Kong, Asian 20th century art, 27 maj 2012, kat nr 2165.
Privat samling, Sverige.

Övrigt

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen med den vilande modellen vid sin spegel för tankarna till det traditionella motivet med en ”Reclining nude” som är ett populärt återkommande motiv i konsthistorien, i denna version med Tings alldeles sprakande färgsättning och egensinniga uttryck.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71