1015498

76. STIG LINDBERG, objekt/vas samt vas, Gustavsbergs studio 1960 och 1964.

Stengods, brun glasyr med små hål runt skuldran respektive grönbrun glasyr, delvis med pressad dekor, båda signerade Stig L med studiohanden, den lägre vasen även märkt 502. Höjd 17 och 9 cm.

Den lägre vasen med små nagg runt fotringen och smärre glasyrkrackelyr.

Följerätt
Ja
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 754 - 943 EUR
Klubbat pris
6 500 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.