1015498

76. STIG LINDBERG, objekt/vas samt vas, Gustavsbergs studio 1960 och 1964.

Stengods, brun glasyr med små hål runt skuldran respektive grönbrun glasyr, delvis med pressad dekor, båda signerade Stig L med studiohanden, den lägre vasen även märkt 502. Höjd 17 och 9 cm.

Den lägre vasen med små nagg runt fotringen och smärre glasyrkrackelyr.

Följerätt
Ja
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/754 - 942 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto