1015498

76. STIG LINDBERG, objekt/vas samt vas, Gustavsbergs studio 1960 och 1964.

Stengods, brun glasyr med små hål runt skuldran respektive grönbrun glasyr, delvis med pressad dekor, båda signerade Stig L med studiohanden, den lägre vasen även märkt 502. Höjd 17 och 9 cm.

Den lägre vasen med små nagg runt fotringen och smärre glasyrkrackelyr.

Följerätt
Ja
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/754 - 943 EUR
Klubbat pris
6 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto