84
1009170
Carl-Harry Stålhane
(1920-1990)

golvvas, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, grå spräcklig glasyr, signerad R SWEDEN CHS. Höjd 62 cm.

Smärre metallmärken, små glasyrmistor.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 414 - 1 885 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad stående på golvet i Rörstrands utställning i Göteborg, troligen våren 1954, sid 80-81.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19