1009170

84. CARL-HARRY STÅLHANE, golvvas, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, grå spräcklig glasyr, signerad R SWEDEN CHS. Höjd 62 cm.

Smärre metallmärken, små glasyrmistor.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 414 - 1 885 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad stående på golvet i Rörstrands utställning i Göteborg, troligen våren 1954, sid 80-81.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto