1009170

84. CARL-HARRY STÅLHANE, golvvas, Rörstrand 1950-tal.

Stengods, grå spräcklig glasyr, signerad R SWEDEN CHS. Höjd 62 cm.

Smärre metallmärken, små glasyrmistor.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 414 - 1 885 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad stående på golvet i Rörstrands utställning i Göteborg, troligen våren 1954, sid 80-81.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto