1049090

83. CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, 1940-50-tal.

Stengods, glasyr i grönt med linjer i relief, signerad R Sverige CHS, höjd 56,5 cm.

Smärre metallmärken.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad ur 1948 års serie, sid 23-24.

Övrigt

Modellen formgiven år 1948. Samma år, den 22 februari, öppnade Stålhanes debututställning som stengodskonstnär på Ostermans utställningshall i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto