1049090

83. CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, 1940-50-tal.

Stengods, glasyr i grönt med linjer i relief, signerad R Sverige CHS, höjd 56,5 cm.

Smärre metallmärken.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, jfr modellen avbildad ur 1948 års serie, sid 23-24.

Övrigt

Modellen formgiven år 1948. Samma år, den 22 februari, öppnade Stålhanes debututställning som stengodskonstnär på Ostermans utställningshall i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto