Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
86
1049506

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

Urna med lock, Rörstrand 1940-tal.

Stengods, unik grön glasyr, på locket liggande rådjur, signerad R SVERIGE G.N. 1/50, höjd 23 cm.

Locket möjligen ej ursprungligt sammanhörande.

Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Formgivare