Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
87
1037833

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

Skulptur, "Androcles och lejonet", Rörstrand 1950-tal.

Stengods, brun glasyr, signerad R GN SWEDEN. Höjd 38 cm, ca 30 x 14,5 cm.

Tilläggslista

Ej unik.

Formgivare