87
1037833

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 410 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

skulptur, "Androcles och lejonet", Rörstrand 1950-tal.

Stengods, brun glasyr, signerad R GN SWEDEN. Höjd 38 cm, ca 30 x 14,5 cm.

Tilläggslista

Ej unik.

Formgivare