Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
88
1049545

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

GUNNAR NYLUND, golvvas, "Air Force", Rörstrand 1950-tal.

Oval form med hänklar, brun harpälsliknande glasyr, signerad R SWEDEN G.N. Höjd 49,3 cm.

Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Enligt uppgift kallade Gunnar Nylund denna vas "Air Force", ett namn som sedan använts inom familjen.

Formgivare