88
1049545
Gunnar Nylund
(1904-1997)

GUNNAR NYLUND, golvvas, "Air Force", Rörstrand 1950-tal.

Oval form med hänklar, brun harpälsliknande glasyr, signerad R SWEDEN G.N. Höjd 49,3 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

754 - 943 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Övrigt

Enligt uppgift kallade Gunnar Nylund denna vas "Air Force", ett namn som sedan använts inom familjen.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19