Arne Jones E1299
98
1049861

Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Michael Schilkin
(Finland, 1900-1962)

Skulptur, isbjörn, Arabia, Finland 1945.

Stengods, ljus grågrön glasyr, stämpeldsignerad Schilkin Arabia samt ristat 45, längd 36 cm, bredd ca 28 cm, höjd 27,5 cm.

Bränningssprickor, smärre glasyrnagg runt foten.

Formgivare