985525

SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med valnöt. Beslag av mässing. Bakom dörrpar skedhylla, två hyllplan och tre lådor. Underdel med fyra lådor. Längd 161, bredd 60, höjd 230 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Senare fötter. Två lås senare. Fanerlagningar. Retuscher.

Proveniens

Tidigare frrån Skråmsta gård, därefter Örbyhus slott, Uppland.