118
1035620

Peter Ohr I (Öhr) dryckeskanna, silver, Hamburg (verksam 1649-1662), barock.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen fot. Runt livet, rikt driven dekor av en backanal av putti, på lock och fot blomdekor. Krönande mansfigur höjande arm i en skål. Punsad, broskornerad hänkel med tudelat tumgrepp. Höjd 27 cm, vikt 1613 gram

Tilläggslista

Lockknoppen samtida men ej den ursprungliga.

Susann Silfverstolpe m fl: Silvergåvor från sveriges regenter till rysslands tsarer under 1600-talet, Stockholm 2014. Peter Ohr var en betydande mästare i Hamburg, se kat nr 46 och 55 samt referenser i texten.