119
1032609

Israel Thelott, dryckeskanna, silver, Augsburg (verksam 1654-1696), barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot. Runt livet och locket driven och ciselerad genombruten mantel med figurscener i medaljonger med omgivande bladslingor. Svängd hänkel. Med graverad inskription på ryska "Från D. K. och E. K. Naryshkin år 1897". Höjd 20 cm. Vikt 1106 gram.

Foten med bucklor.

Proveniens

Den ryska hertigfamiljen Naryshkin fram till 1897.
Den kända ryska operasångaren N.N.Figner (1857-1918).
Köpt av familjen till den nuvarande ägaren i St. Peterburg under 1960-tal.