Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
13
1045889

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, lönn, färgat lövträ och mahogny. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av festonger, blommor i rutnät samt druvklase. Längd 108, bredd 55, höjd 85 cm.

Skiva i två delar

Johan Adolf Lybeck, som var rådman i finlandssvenska Nykarleby. Johan Adolf levde mellan 1807-1895, och förmodligen inhandlades byrå i samband med att familjen 1864 flyttade in i nybyggt hus vid Nybro Boulevarden (efter att tidigare bostad eldhärjats).