163
1042504

SKED, med kerubknopp, silver, oidentifierad mästarstämpel, troligen Sverige 1500-talets slut, renässans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Förgylld, bladhölstrat skaft, bägge sidorna av bladet med graverad dekor, insidan med riddare hållande vapensköld, utsidan med pelikanen matande sina ungar samt årtal 1589. Längd 14,8 cm, vikt 56 gram