164
1036912

Sked, silver med dubbel kerubknopp, okänd stockholmsmästare (verksam -1596-1630-), renässans.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Förgylld, gjutet skaft, bägge sidorna av bladet med graverad barockdekor. Längd 17 cm, vikt 52 gram.

Proveniens

Josef Sachs samling nr 191,

Åke Stavenow, Katalog över Josef Sachs Samling, nr 191, plansch 43.