182
1032630

Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, på tre kulfötter, liv och lock med drivna och ciselerade blomsterslingor mot mattpunsad fond, locket med kulknopp. Undertill rysk minnesgravyr: "Till den bästa och högt respekterade Nikolaj Nikolajevich Figner som ett tecken på stor tacksamhet och en bestående vänskap Olga och Vera? Garder". Höjd 22 cm, vikt 623 gram.

Proveniens

Den kända ryska operasångaren N.N.Figner (1857-1918).
Köpt av familjen till den nuvarande ägaren i S:t Petersburg under 1960-tal.