192
1038625

Firma Soumin, tillverkarstämpel Ivan S Britzin (Brizyn) cigarettetui, guld och emalj på silver, S:t Petersburg 1908-1917

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Oval form, himmelsblå genomskinlig emalj mot guillochée botten, fattning och bårder av tvåfärgat guld i form av bladstav, knäppe med cabochonslipad safir, guldhalt 56 insidan av förgyllt silver, 88 silverstandard, mästarstämpel I.B med kyrilliska bokstäver, guldsargen även stämplad Soumin med kyrilliska bokstäver. Längd 9, bredd 5,5 cm.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Gåva av hans änka till nuvarande ägares far.