193
1054545

WA Bolin, Silverjubileumsklocka, silver och onyx, Moskva 1912-1917

Utropspris
500 000 - 550 000 SEK
44 100 - 48 500 EUR
46 000 - 50 600 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Grön onyx och silver. Rektangulär uppsvängd form, dekor av ymnighetshorn med XXV inom blomsterkrans, krönande blomstergirland, nertil lager-,pärl- och akantusbårder, basen med bladornerade paneler. Urtavlan märkt W A Bolin med kyrilliska bokstäver. Urverket stämplat av Paul Buhre 66241 med hel och halvslag. 84 standard. Nyckel medföljer. Höjd 50.2, längd 32.3, bredd cm

Proveniens

För vilket 25-års jubileum klockan tillverkas är en fråga för framtida forskning. Användandet av kyrilliska bokstäver pekar att beställningen gjordes för den ryska marknaden. Det rikliga användandet av rosor och andra blommor leder tankarna till att klockan troligen var ämnad som silverbröllopsgåva.

Firma Bolin grundades redan 1791 och i samband med utnämningen 1912 till kejserlig rysk hovjuvelerare (kejserlig hovleverantör var man, liksom Fabergé, redan sedan tidigare) ändrades namnet till WA Bolin och börjar stämpla så. Ii samband med första världskriget och ryska revolutionen flyttade familjen tillbaka till Stockholm 1916-17, man kan därför ringa in tillverkningen av klockan till 1912-17.