201
1002002

TÄCKE, rölakan, ca 217 x 130,5 cm, Skåne omkring 1830, Färs/Gärds/Villands härad.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Två ihopsydda delar. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner, stiliserade livsträd, blommor och åttabladsstjärnor. Sicksackmönstrad bård med fåglar och blommor.

Något slitage och smutsigt, fläckar, lagningar, obetydliga hål. Långsidorna med smärre skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42.