202
836879

VÄVD TAPET, "Kleopatras bankett”, gobelängteknik, ca 281,5 x 370 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Polykrom figurscen med drottning Kleopatra och general Marcus Antonius med uppvaktning. Bård med olika blommönster. Ull och silke. Fodrad. Möjligen utförd efter en målning av Gerard de Lairesse (1640/41-1711).

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ivävningar. Ytterbård saknas.