203
1023631

MATTA, antik Bakshaish, ca 693 x 398,5 cm, daterad "1298"AH/1880 AD sannolikt.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad botten med polykrom medaljong, två växtornament och blåmelerat ramverk med palmetter, blommor, blad och reserver med ansikten. Bred mörkblå huvudbård med stora mönster av rankor med arkaiserande mytologiska djur, stiliserade blommor och palmetter med människoliknande figurer.

Några abrascher. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar ett par knutrader.