205
1051121

MATTOR, 1 par, old /semiantik Baotou, Kina, ca 135 x 71,5 cm vardera.

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
706 - 794 EUR
737 - 829 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Mörkblå botten med polykrom dekor av de "hundra antikviteterna", frukter, pioner och lotusblommor. De "hundra antikviteterna", ett kinesiskt dekorativt mönster som kan innefatta antikviteter, lärdas föremål, och konsthantverk av olika typer, blev populärt under 1600-talet. Speciellt vanligt blev det i konsthantverk under Qing dynastin (1644–1911).

Något smutsiga, smärre fläckar, obetydliga lagningar, en med obetydliga fällningar. Något avkortade. Liten fuktlukt.