206
1051126

MATTA, antik Beijing Qing sannolikt, Kina, ca 193 x 156 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma lejonhundar bland blom- och bladrankor. Gul huvudbård med meanderliknande dekor.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre fällningar. Långsidorna med smärre trampveck. Liten fuktlukt.