207
1046968

MATTA, antik Fachralo Kazak, ca 149 x 104,5 cm.

Utropspris
15 000 SEK
1 320 EUR
1 380 USD
Klubbat pris

Röd botten med grönt bönefält och polykroma blommor, S och stiliserade växtornament. Bred benvit huvudbård med stora blomliknade mönster.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, iknytningar, trampveck. En långsida med smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Jämför Ralph Kaffel: Caucasian Prayer Rugs, publicerad av Laurence King - Hali Publication Limited, London 1998, plansch 20, enligt författaren: en Fachralo från 1860-talet.