208
1050539

MATTA, semiantik Heris/Gorovan, ca 441,5 x 356,5 cm.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris

Rödmelerad botten med stor polykrom medaljong, två mindre sekundärmedaljonger, benvita hörnornament, stiliserade blommor och blad. Bred mörkblåmelerad huvudbård med stor blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, skadade kortsidor.