218
1007886

MATTA, antik Kirman Laver, ca 363 x 301 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Rosa botten med polykroma medaljonger, träd, blomrankor, botehmönster och kolonner med inskriptioner. Inskriptionerna är diktrader av Shaikh Sa'di. Bred benvit huvudbård med blomkartuscher, hörnornament och en reserv med signatur: Taoshanjian. Fem breda sekundärbårder.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav flera stela (inte sköra!), smärre skador, möjligen ställvis något påmålad. Baksidan med få smärre malskador. långsidorna med trampveck och skador, skadade kortsidor som saknar några knutrader.