220
1021375

GALLERIMATTA, antik Kuba, ca 289,5 x 97 cm (samt kortsidorna med 1 cm ljusblå soumak).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Gul botten med polykromt spaljémönster med stiliserade blommor. Bred benvit huvudbård med s.k. krabbmönster med blommor. Mörkbrun ytterbård med fyrakronbladsblommor.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar och iknytningar. Sidorna med trampveck och skador.

Jämför Eder Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, sid 292, färgplansch 314.